Samler sjømatnæringen i Ålesund igjen
Et nytt sterkt samarbeid styrker BlueFish Expo 2027!
Ålesund befestes videre som en sentral møteplass for fiskeri- og sjømatnæringen når påmeldingen til BlueFish Expo 2027 nå er åpnet. 7.–9. september 2027 fylles Sparebanken Møre Arena med aktører fra hele næringen – til tre dager med messe, konferanse og viktige møteplasser.
En arena der ting faktisk skjer
BlueFish Expo har over tid vokst til å bli en av de viktigste møteplassene i bransjen. Sist arrangement samlet rundt 7 000 besøkende, og betydningen strekker seg langt utover selve messen.
– Dette er en spisset og effektiv arena der utstillere, redere, leverandører og beslutningstakere møtes. Her bygges relasjoner, kunnskap deles, og avtaler inngås, sier arrangøren.
Her møtes hele verdikjeden – fra leverandører til fiskeflåten til innkjøpere og beslutningstakere.
Viktig for byen, og regionen
At nettopp Ålesund er vertskap er ingen tilfeldighet. Byen har lange tradisjoner innen fiskeri og maritim næring, og har gjennom generasjoner vært en drivkraft for innovasjon i bransjen. BlueFish Expo er med på å forsterke denne posisjonen både nasjonalt og internasjonalt.
Satser på fremtiden i næringen
Som en del av videreutviklingen av messen løftes også nye initiativ frem. Ett av disse er Ung i fiskerinæringa, presentert av Sparebanken Møre. Her settes søkelys på rekruttering, kompetanse og fremtidens arbeidsplasser – et viktig fokus i en næring som er helt avhengig av nye krefter.
Sterke samarbeid styrker satsingen
Samtidig styrkes messen ytterligere gjennom samarbeid med sentrale aktører. Blant dem er Furuno, en av verdens ledende leverandører av maritim elektronikk. Selskapet har vært med helt siden starten, og går nå inn i et enda tettere samarbeid med arrangøren ArenaNorway AS.
– Når aktører som Furuno satser langsiktig sammen med oss, er det et tydelig signal om at BlueFish Expo har en viktig rolle også i årene som kommer, sier John Breivik og Geir Østensen i ArenaNorway.
Stor interesse allerede
Med stor etterspørsel etter plass er påmeldingen åpnet tidlig denne gangen. Alt ligger dermed til rette for at BlueFish Expo 2027 blir en ny viktig møteplass – ikke bare for næringen, men også for Ålesund som vertskapsby.