Kunstmuseet KUBE fyller 20 år – inviterer hele fylket til gratis festdag
Benedikte Holen, fagdirektør i VITIs kunstavdeling gleder seg til å kunne åpne opp salene til museet for publikum.
Når Kunstmuseet KUBE markerer 20 år siden den aller første utstillingen åpnet dørene, blir det gjort med en feiring som fyller hele museet. Lørdag 13. desember inviteres publikum til en festdag der alle – uansett om de er drevne kunstkjennere eller nysgjerrige førstegangsbesøkende – får muligheten til å være med.
– Vi er hele fylkets kunstmuseum, og da er det viktig for oss at dette blir en feiring alle kan få med seg, enten man er kjent i kunstverdenen eller ikke, sier Benedikte Holen, fagdirektør i VITIs kunstavdeling.
En feiring som tar over hele bygget
Det blir mange inntrykk og kreative utrykk å spore på KUBE 13.desember!
Denne gangen er museet uten utstillinger i salene, og nettopp det åpner for en fest som sprer seg ut i hver krok. Publikum kan se frem til konserter, performance, DJ-sett og kunstverksted – alt satt sammen for å fylle jubileumsdagen med kreativitet og energi.
- 20 år er tross alt en rund dag, og anledningen markeres med litt ekstra av alt
Egil Olsen synger bursdagssang
Musiker Egil Olsen kommer for å hedre museet med en helt egen bursdagssang. I tillegg byr den halvt sunnmørske kunstnerduoen Koppen og Jorkjen på en performance det er all grunn til å få med seg.
Kunstner og kunstskolerektor Trine Røssevold åpner et stort kunstverksted i de tomme salene, der både unge og voksne kan slippe kreativiteten løs. For de minste blir det både ansiktsmaling og familiedisko utover dagen.
– Dette blir gøy for alle, og i alle aldre, understreker Holen.
– Og selvsagt er det gratis.
Åpent, lekent og inkluderende
Jubileumsdagen på KUBE legges opp som en feiring av kunsten, huset og menneskene som har fylt rommene gjennom to tiår. Med gratis inngang og et variert program legges det til rette for en dag der terskelen for å delta er lav – og muligheten for gode opplevelser er høy.
Vi gratulerer jubilanten og fryder oss over å ha KUBE midt i hjerte av byen vår!