Byen blomstrer til 17.mai
Safari planter bistår Ålesund Sentrumsforening med å få på plass blomster i byen. De holder også plantene vedlike gjennom hele sesongen.
Blomsteramplene i Ålesund sentrum er snart på vei opp igjen – til glede for både innbyggere, næringsliv og besøkende. Prosjektet, som ble initiert av Ålesund Sentrumsforening i 2024, videreføres i år takket være gode samarbeidspartnere og et sterkt lokalt engasjement.
Vi rekker det før 17.mai, og amplene skal henges opp i Kongens gate og på Rådhusplassen.
Initiativet startet som et enkelt ønske om å gjøre sentrum litt hyggeligere.
– Dette startet egentlig som et hjertesukk. Byens gågate trengte en liten oppfriskning, sier daglig leder Lisa Mari Sæther i Ålesund Sentrumsforening.
Hun viser til at arbeidet med å løfte sentrum startet i det små.
– I 2024 stod vi sammen med Fontenehuset og vasket og malte i gågata. Det var et veldig konkret og synlig tiltak. Samtidig fikk vi også på plass benker i samarbeid med Rebellhuset – benker som fortsatt står seg fine og brukes hver dag, forteller Sæther.
Blomsteramplene ble en naturlig videreføring av dette arbeidet.
– Det handler om å skape en by det er godt å være i. Små grep kan gjøre en stor forskjell for trivsel, opplevelser og stolthet i hverdagen, sier hun.
At prosjektet nå videreføres, er et resultat av godt samarbeid mellom flere aktører.
Ålesund Sentrumsforening ønsker særlig å løfte frem Safari Planter som en sentral samarbeidspartner i prosjektet.
Safari Planter har røtter tilbake til 1922 og drives i dag av tredje generasjon Furmyr. Gjennom over 100 år har bedriften bygget opp solid fagkunnskap og en tydelig filosofi om betydningen av grønne omgivelser for menneskers trivsel og helse.
– Safari Planter sitter på en unik kompetanse og et sterkt engasjement for det de gjør. De leverer ikke bare planter, men bidrar til å skape levende og inspirerende byrom. For oss har de vært helt avgjørende for å få dette prosjektet til, sier Sæther.
Bedriften arbeider til daglig med å utvikle grønne løsninger for både offentlig sektor, næringsliv og private, og er spesialister på å skape miljøer der planter både trives – og gjør en forskjell for menneskene rundt.
Samtidig understrekes det at prosjektet er et felles løft.
Ålesund Sentrumsforening retter en stor takk til næringslivet i Kongens gate for økonomisk støtte, samt Ålesundregionens havnevesen, Rådhusdrift og Ålesund Parkering for viktige bidrag i gjennomføringen.
– Uten dette samarbeidet hadde vi ikke fått blomsteramplene opp igjen i år. Det viser hva som er mulig når lokale aktører drar i samme retning, sier Sæther.
Blomsteramplene er nå på plass for sesongen, og vil bidra til å skape et grønnere, mer levende og innbydende sentrum gjennom sommeren.